Stress safety

19.09.2019 14:53

                STRES A PSYCHICKÁ ÚNAVA

                            Patří do života profesionála, ale...

... ale  musí umět s těmito stavy pracovat. Není tedy cílem stres a psychickou únavu odstranit. To bychom se chtěli zbavit něčeho, co vaše psychika vlastně potřebuje. Otázkou je, zda mi ovládáme stres nebo on ovládá nás. Stejně tak je psychická únava pro naši psychiku přirozeným jevem, ale nesmí se v nás kumulovat a narůstat bez kontroly.

JE MOŽNÉ SE V PRÁCI ZBAVIT STRESU?

Pocit tlaku, zodpovědnosti, ale i těšení se nebo zvědavost nás často přibližuje do stavu, který nazýváme stresem. Stres samotný však není často ten hlavní problém. Pro psychiku jsou často větší zátěží myšlenky nebo sebehodnocení se stresem spojené.  Jsem ve stresu, tak asi „něco“ nezvládám, nebo se děje „něco“ v mém životě špatně. Měli bychom stres umět lépe přijmout a pracovat s ním, ale to musíme vědět jak.

Paradoxně se někdy ve firmách objevuje podezření, že kdo není dostatečně ve stresu, ,,ten to nebere dostatečně vážně¨.

Podobné myšlenky často vytvářejí na psychiku dlouhodobě větší tlak než stresové situace samotné.

Navíc se za stresem nebo stavem vyhoření často skrývají stavy, které se pouze nehodí říkat nahlas. Například obyčejné zklamání, znechucení, nuda, nenaplnění, pocit zbytečné práce anebo vnitřní nejistota, zda děláme to, co opravdu chceme.

Součástí psychohygieny a práce s psychikou je odvaha nazývat věci a stavy vlastní psychiky pravým jménem a podle toho je i řešit.

Někdy ve firmách také řešíme chybějící skutečný vztah k řemeslu. Pokud někdo chodí do práce ,,jen pro peníze¨, tak mu samozřejmě bude ve firmě daleko více věcí vadit a častěji se tak dostávat sám sebe i okolí do stresu nebo stavu nespokojenosti. Nenechte si tedy i z důvodu vlastní psychické odolnosti svůj vztah k řemeslu a firmě narušit remcáním druhých.

MÁM V PRÁCI SVÉ EMOCE POTLAČOVAT?

Tato otázka se na mých přednáškách a od mých klientů objevuje velmi často a rovnou i s dovětkem, že lidé své emoce potlačovat nechtějí, protože pak mají pocit ztráty přirozenosti.

Má odpověď je, že kde nežádoucí emoce nevznikají, tam není důvod emoce potlačovat.

Mít emoce pod kontrolou tedy neznamená již vzniklé emoce potlačovat, ale umět rozhodnout, které emoce jsou v danou chvíli adekvátní a odpovídající.

Zadání profesionality není vztek potlačovat, ale vůbec vztek v práci nespouštět. Kdo z nás by chtěl, aby se jeho zubař při výkonu své práce vztekal, nadával a ulevoval si od svých „přirozených emocí“?

Naše přání je, aby zubař udělal svůj profesionální výkon v klidu a s rozvahou. Stejné zadání by mělo platit pro každé řemeslo včetně manažerského. Tématem tedy není, jak například vztek potlačovat, prodýchávat nebo jej uvolňovat, ale jak vztek vůbec nenastartovat. A tak je to s každou emocí i stresovou reakcí, které ovlivňují náš pracovní výkon.

Dobrá zpráva je, že poměrně jednoduchým mentálním tréninkem lze dosáhnout rychlé výsledky.

Souhlasím s tvrzením, že profesionál by měl být vždy zodpovědný za svou náladu a mělo by mu být blízké tvrzení: ,,Určuj nebo budeš určován!¨. Chování dospělé osobnosti by tedy neměly určovat nahodilé události, jako například, že mu přišel ,,nějaký email¨ nebo, že mu ,,někdo něco řekl¨. Je tedy velký rozdíl své emoce a nálady potlačovat nebo je určovat.

JAK BÝT VŮČI STRESU ODOLNĚJŠÍ?

Stejně jako tělo i psychika má svůj imunitní systém, o který je třeba pečovat a posilovat ho.

Vitamín C zde však nestačí. Řada lidí zná a praktikuje aktivity, které spadají do kapitoly kondiční trénink s cílem posílení, rozvoje nebo alespoň udržení určitého stavu těla. Stejně tak existuje mentální trénink, který má při pravidelném cvičení stejně pozitivní vliv na psychiku a emoce.

S imunitou psychiky a mentálním tréninkem souvisí i výživa mozku, která je pro naši psychiku a emoční stavy velmi důležitá. Víte, jakým složením stravy pozitivně ovlivnit činnost mozku a tím i posílit svou psychiku a emoce?

Míru stresu, který v našem životě prožíváme určuje i naše pracovní prostředí. Proto je na místě volit firemní kultury, které obsahují firemní mindset návyky a pravidla, které pravděpodobnost stresových situací nejen snižují, ale především nás s nimi učí pracovat.

V řadě firem se stresovým situacím už z podstaty činnosti nelze vyhnout, ale každá firma může převzít zodpovědnost a být STRESS SAFETY.

Reálný stav psychiky a složení emočního smogu ve firmě je však především na profesionalitě a zodpovědnosti každého z nás. A k tomu rád pomáhám sdílením informací i svých zkušeností z praxe.

                                                          www.Kastner-Reference.cz

RSS

Blog

Musí profík měnit svou osobnost?

09. 10. 2019
Často dostávám dotazy směřující do oblasti zájmu, kde je hranice mezi "zůstat svůj" a přehnaným osobním rozvoje a změnami z důvodu dosažení úspěchu, přizpůsobení se okolí nebo například potřebám zaměstnavatele, zákazníka nebo i životního partnera. Pro odpověď na otázku, jak moc má člověk z jakéhokoli důvodu měnit svou osobnost je potřeba si osobnost přesně definovat.

Archiv blogu

Reference

ECONOMIA HOSPODÁŘSKÉ NOVINY

ZUZANA HEJNOVÁ ATLETIKA

ROBERT ŠKALOUD TECH-LIT

Rychlý kontakt

Facebook
Twitter
In

Mgr. Jiří Kastner, MBA
+420 603 82 82 42


Klíčová slova mé práce

 • Mentální trénink
 • Psychologie výkonu a úspěchu
 • Vzorce úspěchu
 • Sport, Golf, Trenér
 • Business, Byznys
 • Management
 • Leaderment
 • Leadership

Vzorce úspěchu

 • Jaké hodnoty ovládají Váš život ?
 • Jakým hodnotám věříte?
 • Jaké hodnoty vytváříte a předáváte?
 • Jaké výsledky od sebe očekáváte?

© 2019, JIŘÍ KASTNER – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑