Motivace a vnitřní klid

23.03.2015 19:59

Motivace a vnitřní klid

Chci zhubnout, více cvičit, jíst zdravě a mít lepší práci, jak nastartovat svůj hnací motor?

Spousta lidí má s motivací problémy, protože jsou spíše ve smršti událostí, než stavěním se před nové výzvy. Těžko se určují osobní, potažmo životní cíle, když každý den se nám naskytne jiná příležitost, získáme novou zkušenost, nebo zažijeme zklamání. Vnitřní motivace může mít mnoho podob, ať už je naším cílem dosáhnout pracovních úspěchů nebo nalézt vnitřní klid a jistotu. Ta však stejně jako úspěch není vymahatelná, není možné ji získat bez vlastního úsilí a konkrétní zacílenosti. Důležité je si ale říci, na čem chceme své životní cíle postavit a nenechat náš vnitřní hlas přehlušit okolními vjemy. Často se totiž setkáme s tím, že získaný úspěch není úměrný našemu úsilí.

Motivace osobní život

Osobní život bývá většinou vnímán jen jako odpočinek po náročné práci. Ale právě v oblasti svého vlastního života bychom měli mít určené hlavní priority, ke kterými chceme vázat svou motivaci. Firemní cíle a naše ambice v zaměstnání by měly být pouze součástí osobních cílů a plánů, ale mezi ty hlavní by měl patřit také vlastní rozvoj osobnosti i rodina. Sebemotivace souvisí s každodenním naplňováním osobních cílů tak, aby si každý mohl svůj jednotlivý den užít s pocitem, že dává smysl jeho životní filozofii. Je špatné plnit cíle cizí nebo očekávání partnera. Člověka by neměl svou životní náplň hledat u druhých. Řada lidí je zvyklá pečovat pravidelně o kondici svého těla, ale už nejsou zdaleka tak důslední v  práci na síle a stavu své mysli, psychiky, která zpětně stav těla předurčuje nejvíce. Proto máme daleko více fitcenter než meditačních místností.

Motivace  a sport

Jako mentální kouč vrcholových sportovců, začínajících talentů i sportovních týmů vidím velký rozdíl ve výkonnostech díky mentálním cvičením a trénování psychické odolnosti. Ta je důležitá nejen pro závody, ale především pro rutinu každodenního tréninku, dodržování režimu a tréninkových plánů. Vnitřní radost i po náročném tréninku je významná. Je důležité se na dřinu umět i těšit, vnímat ji jako svou cestu, která sportovce posiluje a přinese mu uspokojení. Celý systém totiž není jen o naběhaných kilometrech a nazvedaných kilech. I ve sportu se musí pracovat s osobností člověka a jeho vnitřní silou jako komplexem obav, ambicí a vnitřních bariér. Psychika stále častěji rozhoduje o sportovních výkonech a především o vítězství. Rovnováha a umění vládnout svému vnitřnímu světu často v okamžiku závodu rozhoduje jak o celkovém výsledku závodu tak především o délce úspěšné kariéry.

Motivace a byznys

Stále více firem a jejich managementu využívá zkušeností z psychické přípravy vrcholových sportovců pro své manažery a obchodní týmy, kde výkon a výsledek je jednou z priorit. Zároveň hledají rovnováhu mezi tlakem na výkon a dlouhodobě udržitelným rozvojem svých lidí. Mohu potvrdit, že podobnost mezi sportem a byznysem je více než zřejmá. Naopak rozdíl mezi těmito dvěma světy vnímá především v míře zodpovědnosti, se kterou sportovci přistupují vůči vlastní regeneraci a sbírání sil pro výkon. Toto firemnímu managementu a celkově byznysu chybí. Je zde velká absence práce s vnitřní silou a vnitřním klidem.

Vnější motivace pomocí motivačních programů, benefit programů a tlaků na finanční a jiný výsledek supluje a nahrazuje klesající nebo neexistující vnitřní motivací, která ne že by zcela chyběla, ale je skryta pod nánosem firemní únavy a kumulovaného stresu. Tlak na výsledek a rychlost řešení je na zaměstnance často tak velký, že jim velmi ztěžuje tuto motivaci nalézt.  Stává se větším trendem zařazovat mentální trénink a práci s osobností manažera do portfolia kurzů pro své zaměstnance než vzdělávání v manažerských nebo obchodních dovednostech.

Ať už v osobním životě, ve sportu nebo byznysu je určující kvalitou psychický stav a vnitřní síla

Kontaktní formulář

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.


RSS

Blog

TASTY GOLF CLUB

31. 07. 2021
Smysl a princip fungování našeho klubu je více než zřejmý a není naším větším cílem, než si užít hezký čas s přáteli při hře golfu ve spojení s dobrým jídlem a pitím. Zachováváme samozřejmě všechny pravidla golfového sportu i etikety a proto je naším zvykem stále přivádět mezi své přátele i nové tváře a osobnosti, které naše společenství zpestřují a rozšiřují. V tomto duchu fungujeme již několik let, užíváme si občasné hry i turnaje, které už svými názvy dávají tušit s čím je hra golfu spojena, například BEER GOLF, WINE GOLF. Zároveň si umíme hru golfu i pořádně osladit a vychutnat si sportovní zážitky skutečně naplno například při turnajích GOLF TRIATHLON a GOLF MARATHON. Mezi jednotlivými turnaji je dobrým zvykem vytvářet příležitosti ke společným hrám i ochutnání něčeho nového nebo v dané lokalitě typického. Asi tak by se dala v krátkosti popsat činnost našeho společenství TASTY GOLF CLUB.

Archiv blogu

Reference

ECONOMIA HOSPODÁŘSKÉ NOVINY

ZUZANA HEJNOVÁ ATLETIKA

ROBERT ŠKALOUD TECH-LIT

Rychlý kontakt

Facebook
Twitter
In

Mgr. Jiří Kastner, MBA
+420 603 82 82 42


Klíčová slova mé práce

 • Mentální trénink
 • Psychologie výkonu a úspěchu
 • Vzorce úspěchu
 • Sport, Golf, Trenér
 • Business, Byznys
 • Management
 • Leaderment
 • Leadership

Vzorce úspěchu

 • Jaké hodnoty ovládají Váš život ?
 • Jakým hodnotám věříte?
 • Jaké hodnoty vytváříte a předáváte?
 • Jaké výsledky od sebe očekáváte?

© 2021, JIŘÍ KASTNER – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑