FUZK OVF “OD ZDI KE ZDI”

26.03.2020 11:33

FUZK OVF “OD ZDI KE ZDI”

FUZK OVF “OD ZDI KE ZDI”
(Pozor na armády i vojáčky)
 
Pro řadu lidí je psychická odolnost zajímavým tématem pro jejich rozvoj, dosahování lepších výsledků a vítězství.
Pro ještě větší množství lidí však slabá nebo dokonce chybějící psychická odolnost znamená celoživotní boj se stresem, nedostatkem sebedůvěry a neustálém hledání “štěstí” v externím světě a názorech druhých.
 
Proč je někdo vůči stresu více odolný?
Je možné psychickou odolnost trénovat?
Co všechno lidská psychika dokáže zvládnout?
 
Lidská psychika unese velmi těžké situace a je schopná odolávat i silnému a dlouhodobému stresu. Jak to už ale u podobných situací bývá, velkou roli hraje náš přístup, mindset, příprava a trénink.
VIDEO NA KONCI ČLÁNKU
Bez nutnosti a pocitu zanedbání si troufám říci bez jakýchkoli průzkumů a anket, že většina lidí v našem prostoru žije bez systematického rozvoje psychické odolnosti a podle toho to také vypadá a dopadá.
 
V naší kultuře je možné sledovat periodicky se opakující vlny nadšení pro “jeden správný” názor, který strhne pozornost i nadšení většiny. Ta se v daném názoru shlédne a hledá v něm vlastní vnitřní sílu, kterou se částečně snaží čerpat i z pocitu sounáležitosti se skupinou, která v danou chvíli opticky roste a vytváří dojem “silné - někdy jediné - pravdy”.
 
Pro psychiku je tento zdroj síly však krátkodobém horizontu naopak oslabující a v dlouhodobé perspektivě velmi devastující. Lidé podobného typu dělají během svého života sami se sebou opakující zkušenost, která si je podobná v plném odevzdání se myšlence (cizí myšlence) a navíc časově omezené a pomíjivé.
 
Proto není těžké při retrospektivním pohledu najít kolem sebe známé osobnosti, ale především lidi v našem okolí, kteří například v 90 letech patřili mezi dříče a “důstojníky” (čti manažery) korporátních armád, které přinesly kulturu a styl maximálních pracovních výkonů a plného odevzdání se pracovním výsledkům.
 
V současné době je kyvadlo vychýleno na druhou stranu směrem k dalšímu extrému, kdy globální armády korporátů vystřídali individuální vojáčci se srdcem na dlani a vírou v jednotlivce, který cestou sebelásky se umí sám nejlépe rozvíjet, uzdravovat a vlastně má patent moudrosti na všechno.
 
Pro psychickou odolnost a sílu osobnosti je určující, jak moc se tímto pomyslným kyvadlem “obecných pravd” necháte vychýlit nebo dokonce pravidelně vychylovat ... někdy až uchylovat.
 
Ten, kdo si v dlouhodobém i aktuálním vnitřním stavu dokáže udržet názor vlastní a nepřistoupí na módní extrémy, dopřává své psychice a osobnosti velmi příjemný a nabíjející pocit konzistence. Právě osobní konzistence a osobnostní stabilita jsou velkými zdroji psychické odolnosti.
 
Je mnoho způsobů jak posilovat psychickou odolnost ( www.Resilience.cz ) a jedním z nich je jakási střídmost v přijímání “silných pravd” přicházejících z externího světa. Dalo by se to přirovnat k doporučení výživových poradců. Dopřejte si stravu (i myšlenkou a názorovou) co nejpestřejší, ale ve vší střídmosti.
 
Jez do polosyta, pij do polopita ...a cizími názory se nenechávej plně pohltit!
 
Psychická odolnost a síla osobnosti je něco, co určuje naše psychické i fyzické možnosti a zdraví. Jako každý trénink tak i www.MENTALNI-TRENINK.cz je především prevencí před nečekaným událostmi, které na nás kladou nároky a my musíme (měli bychom) je zvládnout.
 
Trénujte, makejte na sobě a svém vlastním názoru! 
 
Nechytejte se “společenského kyvadla” a obecných pravd i kdyby zněly hezky a funkčně. Za deset let to bude nejspíš zase všechno jinak.
 
Psychická odolnost (resilience) pramení z konzistence (stálosti) !
 
Jiří Kastner
 
 

Kontaktní formulář

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.


RSS

Blog

Psychoregenerace

24. 11. 2021
Regenerace je obecně definována jako proces, jehož cílem je vyrovnat a obnovit reverzibilní pokles funkčních schopností celku, nebo jednotlivých částí. Tuto definici můžeme použít na fyzické tělo, organismus, ale také na naši psychiku a v sociologické rovině i na firmy, týmy, skupiny a jednotlivce. Regenerace je také významnou prevencí poškození z přetížení. K poškození z důvodu nízké regenerace může dojít u svalů, kostí, srdce, mozku, ale také jednotlivých částí psychiky a nebo společenských, či rodinných vztahů. Regenerace je tedy především proces, který udržuje v plné funkčnosti a výkonnosti vše, co potřebujeme k našemu biologickém, pracovnímu, společenskému i rodinnému životu. Zanedbávaná regenerace je tedy hazardováním se zdravím, pracovním úspěchem i osobní a vztahovou spokojeností. Regenerace má za úkol nejen odstraňovat aktuální či kumulovanou únavu, ale velmi důležitou rolí regenerace je obnovení schopnosti vypořádat se úspěšně s novou zátěží a novými nároky. Regenerace je tedy velmi důležitou složkou našeho života, kterou dle mého názoru nelze vyřešit sledováním seriálů na gauči, procházkou lesem nebo jízdou na kole, jak většina lidí svou regeneraci prezentuje a zažívá.

Archiv blogu

Reference

ECONOMIA HOSPODÁŘSKÉ NOVINY

ZUZANA HEJNOVÁ ATLETIKA

ROBERT ŠKALOUD TECH-LIT

Rychlý kontakt

Facebook
Twitter
In

Mgr. Jiří Kastner, MBA
+420 603 82 82 42


Klíčová slova mé práce

 • Mentální trénink
 • Psychologie výkonu a úspěchu
 • Vzorce úspěchu
 • Sport, Golf, Trenér
 • Business, Byznys
 • Management
 • Leaderment
 • Leadership

Vzorce úspěchu

 • Jaké hodnoty ovládají Váš život ?
 • Jakým hodnotám věříte?
 • Jaké hodnoty vytváříte a předáváte?
 • Jaké výsledky od sebe očekáváte?

© 2021, JIŘÍ KASTNER – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑