Každého limituje nějaká závislost!

31.08.2020 11:13

Závislost a její různé formy jsou stále silnějším fenoménem moderní doby.
Různé druhy závislosti jsou pro velkou část populace hlavním motorem či motivací k činnosti v podobě závislosti na pocitu štěstí, úspěchu nebo hledání životních jistot. Problémem je, že se pak činnost děje nikoli na základě vlastních rozhodnutí, ale na základě neodbytného nutkání nebo pocitu nutnosti.
 
Pro zdravý vývoj osobnosti a psychické zdraví bychom měli umět rozlišovat závislost od disciplinovanosti. Řada lidí prožívá pocity nestíhání, příliš práce a nedostatku času.
 
Často je ale zdrojem chybějící sebedisciplína, která neovládne například naši vnitřní neorganizovanost, osobní hektičnost myšlenek i činností. Vítězí tak v nás často závislost a nutkavé pocity “nic nepropásnout”, “být u všeho”, “využít každou příležitost”.

Projevům takového chování nejčastěji říkáme “moc práce”, “mikromanagement” nebo “špatný Time management”. Příčina a řešení však není v řízení času, ale v našem vlastním mindsetu - nastavení hlavy.
 
Když nedokážeme řídit sami sebe, jak chceme řídit čas? .. nebo další lidi?
Self management tedy musí předcházet Time managementu. A jako zdroj naší činnosti musí převažovat naše rozhodnutí nad nutností či dokonce nutkáním. Právě nutkavé myšlenky a činnosti na základě nutkání jsou projevem neovládnuté závislosti. Proto daleko více věřím v úspěšnost seminářů, přednášek a konzultací na téma mentální trénink než time management. www.Mentalni-Trenink.cz 
 
Pro psychiku je zcela totožné, zda máme nutkání opakovaně otevírat:
1) lahev
2) lednici 
3) sociální sítě 
4) e-mail.
 
Pouze výsledku říkáme jinak: 
1) alkoholismus 
2) obezita
3) zvědavost
4) mám moc práce.
 
Silné závislosti jsou důvodem k nejrůznějším formám frustrací. Například v podobě neuspokojené a přesto neutuchající závislosti na kladném hodnocení od okolí a nebo neustále snahy o naplnění našeho vlastního očekávání či očekávání druhých. Pro hodnotovou frustraci a ztrátu smyslu naší činnosti zlidověl mezi lidmi výraz “vyhoření”.
 
Řada lidí je ve vleku závislosti na informacích, které v dnešní době přicházejí většinou v negativní formě a s negativním obsahem.
 
Neustálé řešení toho, kdo co řekl v médiích, co se říká “mezi lidmi”, co na to říká mé okolí. Velmi silná potřeba vytváření a předávání si často opět spíše negativních názorů je mezi lidmi také stále silnější formou, jak se udržovat v závislosti a touze mít názor vlastně na všechno.
 
V každé době platilo a věřím, že i dnes stále platí, že “hlava rozhoduje” a že vnitřní klid a vyrovnanost přináší do života sílu ke zvládnutí různých i nepříjemných událostí. Ale naše psychika a psychická odolnost ja často silně podlomená a oslabená právě frustracemi a dlouhodobými závislostmi. I proto je kolem nás tolik psychické únavy a stresu.
 
Lidé s mentální závislostí si ničí psychiku, tělo a zdraví stejně jako lidé závislí na alkoholu, cigaretách nebo jiných látkách.
Stresory, které si vyplavujeme do krve se nám často stávají návykovou látkou a snaha se jich zbavit a dostat se “do pohody” často vytváří začarovaný kruh, ve kterém velké množství lidí uvízne.
 
Přitom právě naopak vnitřní svoboda, nezávislost na okolí a  “čistá hlava” nám pomáhají si udržet vnitřní přesvědčení a víru v sama sebe a ve vlastní sílu.
Pokud se nám mají věci dařit a chceme uspět například ve sportu, podnikání, byznysu a nebo při naplnění osobní spokojenosti, pak musíme najít způsob, jak se všech těchto mentálních závislostí zbavit.
 
Paradoxně ale spíše než vnitřní klid a mentální síla jednotlivce se stále více mezi lidmi rozšiřuje sociální závislost na názoru druhých lidí. Touha a závislost na tom, jak být svým okolím kladně hodnocen, svazuje a brání velkému množství lidí udělat svobodné rozhodnutí například v pracovní kariéře nebo podnikání. Mají obavy udělat svobodná odvážná rozhodnutí, protože se vnitřně obávají, že to bude označeno za nezodpovědné, neúspěšné či dětinské.
 
Současná generace si vytvořila nebývale silnou emoční vazbu a závislost na hledání “svatých grálů a pokladů” v podobě takzvané jistoty a osobní spokojenosti. Předchozí generace měly daleko silnější zkušenosti, že v životě není nic jistého a že o všechno včetně života samotného můžete přijít vcelku rychle.
 
Máme také stále silnější závislost v hromadění majetku, vytváření takzvaných materiálních hodnot, které nás často ale připravují o jiné životní hodnoty. Přestože si nacházíme omluvenky pro takové chování například v názoru, že to děláme pro děti apod.
Intuitivně však cítíme, že nám v životě něco chybí a že se nám nedaří naplňovat daleko důležitější životní hodnoty, než jsou například ty finanční.
 
Navíc si i na úrovni rozumu uvědomujeme, že všechny naše vybudované “jistoty” a materiální statky o to méně, nemusí mít dlouhého trvání. O to více se pak děsíme špatných zpráv a jsme závislí na informacích, zprávách či “zaručených” návodech, jak se chovat a rozhodovat, čehož moderní marketing naplno zneužívá.
 
Svoboda mysli a síla osobnosti je z velké části umění zbavit se všech mentálních závislostí, které jsou zde pro příklad uvedeny včetně dalších, které si ve své kreativitě umíme každý vytvářet dle svého, nepřeberné množství.
 
Změna přístupu a přenastavení mindsetu musí začít právě odstraněním mentálních závislostí a odbouráním emočních vazeb, které nám způsobují stres, psychickou únavu, pocity limitující náš potenciál a berou nám možnost žít naplno.
 
Svému řemeslu se věnuji od roku 1999 www.Kastner-Reference.cz a jsem přesvědčen, že pokud chceme plně využít své dovednosti, talenty a příležitosti, které s nám nabízí, a to vše bez vnitřních nejistot a obav, pak musíme zapracovat na změně a připravenosti našeho vlastního mindsetu - nastavení hlavy.
 
Prvním důležitým krokem je nutné sebepřiznání si, že nám naši hlavu z velké části nastavilo okolí výchovou, formou vzdělávání, informacemi, obecnými pravdami a dalšími vlivy, kterých je celá populace součástí. Pokud se rozhodneme opustit obecné vzorce myšlení a chování je to první krok k získání konkurenční výhody a především vnitřní svobodě.
 
Hlava a její vnitřní nastavení -MINDSET- rozhoduje o našem zdraví, úspěchu, spokojenosti i naší užitečnosti pro okolí.
 
Proto bychom se vlastním mindsetem nebo mindsetem týmů, se kterými pracujeme, měli zabývat daleko častěji a více.
Správný mindset a vnitřní nezávislost jsou základem pro úspěch našeho snažení v jakékoli činnosti ale i pro naše zdraví a spokojenost.
 
Velmi si vážím a přiznávám, že mne i osobně baví, že mentální trénink a práce s mindsetem se stávají hlavními tématy přednášek a workshopů ve velmi širokém záběru od firemních týmů, managementů, přes sport, umění, nemocnice, školy všech stupňů, ale i městské, státní úřadů a stále častěji i formou osobních konzultací.

Kontaktní formulář

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.


RSS

Blog

Universal Sport Test

27. 09. 2020
Universal Sport Test vznikl z kamarádského "hecování" mezi několika zastánci různých typů tréninků a sportovních disciplín.  Ti si mezi sebou začali posílat různé výzvy do tréninku a postupně se to stalo stále zábavnou ale už pevnou součástí tréninku všech do této skupiny zapojených. Společně s přátelským hecování to pomáhalo zpestřovat tréninkové stereotypy a především nám to stále pomáhá pravidelně si připomenout, že jsme ještě zdaleka nedosáhli na všechny své limity a především, že stále máme na čem makat.  

Archiv blogu

Reference

ECONOMIA HOSPODÁŘSKÉ NOVINY

ZUZANA HEJNOVÁ ATLETIKA

ROBERT ŠKALOUD TECH-LIT

Rychlý kontakt

Facebook
Twitter
In

Mgr. Jiří Kastner, MBA
+420 603 82 82 42


Klíčová slova mé práce

 • Mentální trénink
 • Psychologie výkonu a úspěchu
 • Vzorce úspěchu
 • Sport, Golf, Trenér
 • Business, Byznys
 • Management
 • Leaderment
 • Leadership

Vzorce úspěchu

 • Jaké hodnoty ovládají Váš život ?
 • Jakým hodnotám věříte?
 • Jaké hodnoty vytváříte a předáváte?
 • Jaké výsledky od sebe očekáváte?

© 2020, JIŘÍ KASTNER – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑